Americká hypotéka - Co je nebankovní americká hypotéka a jak na ni?

S dotazem „co je to americká hypotéka,“ se setkáváme poměrně často. Přece jen jde o méně populární a hlavně nepříliš známý typ úvěru, který s sebou nese určitá rizika a rozhodně není určený ani vhodný pro každého. Přesto se jedná o zajímavou variantu nebankovní půjčky, pomocí které můžete financovat například kompletní rekonstrukci domu či bytu.

Co je americká hypotéka?

Rozdíl mezi americkou a klasickou hypotékou

Hlavním rozdílem americké hypotéky oproti běžné hypotéce je v tom, že tu americkou můžete čerpat naprosto na cokoliv. Oproti klasickému spotřebitelskému úvěru se pak liší nejen v maximální částce, kterou můžete čerpat, ale především ve způsobu ručení a s tím spojenými úroky.

Pokud si na rekonstrukci nebo jiné výdaje potřebujete půjčit maximálně několik desítek až stovek tisíc, obvykle se vyplatí čerpat spotřebitelský úvěr. Americká hypotéka se vyplatí většinou ve chvíli, kdy si potřebujete půjčit finance v řádech milionů. A hlavně pokud máte svou nemovitost, kterou můžete za půjčku ručit. S tím se samozřejmě pojí její zásadní negativní stránka – pokud se dostanete do problému se splácením, můžete o nemovitost velmi rychle přijít.

Na druhou stranu se s tímto rizikem pro klienta pojí menší riziko pro věřitele, což znamená, že vám na tento druh úvěru může poskytnou výrazně nižší úroky, než je tomu u klasických spotřebitelských úvěrů a dalších půjček bez ručení.

Kolik si můžu půjčit?

Stejně jako u ostatních půjček online, i u amerických hypoték se maximální i minimální částka, kterou dostanete, liší společnost od společnosti. Obecně se však dá říct, že se minimální částka amerických hypoték pohybuje kolem 100 000 korun. Maximum se běžně odvíjí od hodnoty nemovitosti, jíž za úvěr plánujete ručit.

V bankách se maximální částka americké hypotéky pohybuje kolem 70 % odhadní ceny nemovitosti a její roční úrok začíná na 7 %. Naopak u nebankovních společností se může částka, kterou vám půjčí, dostat až ke 100 % odhadní ceny.

Úrok a RPSN už však bývá o něco vyšší. Nebankovním společnostem totiž často stačí právě pouze záruka nemovitostí a často netrvají na tom, aby jim klienti dokazovali svůj příjem a občas nehledí ani na záznam v registru, takže na sebe berou podstatě vyšší riziko toho, že klienti svůj dluh nezaplatí.

Pokud se rozhodnete právě pro americkou hypotéku, zajímejte se stejně jako u ostatních půjček o RPSN, ale nezapomeňte zjistit ani to, jak dlouhá je doba fixace.

Jak získat americkou hypotéku?

Nejdůležitějším krokem je vybrat společnost, které můžete důvěřovat a takovou, která nabízí podmínky ideální právě pro vaši individuální situaci. S výběrem vám pomůže náš srovnávač půjček, spolehnout se můžete částečně například také na zkušenosti svých známých. Diskuze na internetu jako vodítko naopak spíše nedoporučujeme.

Přesný popis toho, jak u které společnosti půjčku získat, najdete na našich stránkách přímo u profilů jednotlivých firem. Určitě však budete potřebovat občanský průkaz a hlavně nabývací titul k nemovitosti, kterou plánujete za úvěr ručit.

Celý proces je o něco zdlouhavější než u spotřebitelských úvěrů, protože kromě prověření vaší bonity a sepsání smlouvy, což je dostačující u klasické půjčky, vstupuje v případě americké hypotéky do hry další krok v podobě odhadu ceny nemovitosti, který musí provést odhadce přímo na místě, čímž se vyřízení protahuje.

Pár slov navíc o americké hypotéce

Americká hypotéka je na českém trhu teprve od roku 2004. Od klasické hypotéky se liší v tom, že si ji nemusíte brát pouze na koupi či rekonstrukci nemovitosti, ale finance půjčené tímto způsobem můžete použít na cokoliv se vám zlíbí.

Oproti klasické hypotéce má o něco vyšší úrok a to i v případě, že ji čerpáte přímo od bankovní instituce, oproti spotřebitelskému úvěru je však naopak levnější.

U tohoto úvěru je snad ještě důležitější než u klasických půjček pořádně přečíst smlouvu, zjistit si dobu fixace a případné sankce za opožděnou platbu, což jsou však kroky, které bychom neměli opomíjet v žádném případě.

A proč že se této půjčce říká zrovna americká?

V USA jsou úvěry na cokoliv s ručením nemovitostí naprosto běžnou záležitostí, proto jsme jejich „home equity loan“ převzali právě pod tímto názvem.

 
Srovnání Amerických hypoték - květen 2019

Poradna

Zjistěte, jak cestovat levně a kdy sáhnout po půjčce na dovolenou

Vaše cestovatelské možnosti jsou nekonečné. Dokonce...

Ztratili jste práci? Zjistěte, jak hospodařit s penězi

V případě, že jste přišli o práci, máte před sebou...

Chcete ušetřit tisíce? Použijte srovnávač půjček

Přemýšlíte o úvěru? Investujte čas do důkladného srovnání...

Přidat komentář

######## ##  ## ######## #### ##   ## 
##   ## ## ##    ##  ##  ##  ## 
##   ##  ####    ##  ##  ## ##  
########   ##    ##   ##   ###  
##  ##   ##   ##   ##  ## ##  
##  ##   ##   ##    ##  ##  ## 
##   ##  ##  ######## #### ##   ## 

Přihlásit se aby skrýt toto pole

Komentáře

Kristina 2018-07-20 16:04:17 #11
Mam hypoteku prave od Finemoney a vse je naprosto v poradku.
Jan K. 2018-05-11 15:13:11 #8
Která americká hypotéka je nejlepší? Finemoney?