Nebankovní půjčky online – základní termíny a na co si dát pozor

Spadnout do dluhové pasti je jednoduché a to ve hře nemusí být ani žádná půjčka. My se však dneska podíváme právě na to, jak se vyhnout pastem, které na nás líčí nebankovní společnosti a jak jejich půjček využít ke svému prospěchu a nepropadnout při tom do smyčky zadluženosti.

Jak na nebankovní půjčky – základní termíny a na co si dát pozor

Nebankovní půjčky - hlavní pojmy a tipy pro zákazníky

Může se to stát každému. Jedna nečekaná, nešťastná událost a začnou se nám hromadit dluhy. Ať už třeba na nájmu, u telefonních operátorů, nebo dokonce v bance. Člověk ani pořádně neví jak a už má negativní záznam v registru dlužníků a čeká na nejhorší.

Přestože pověst nebankovních společností nepatří k těm nejlepším, mohou být v těžších životních situacích dobrým a užitečným pomocníkem. Musí se k nim však přistupovat s opatrností a dostatečnými znalostmi.

V tuto chvíli je u nás v exekuci každý desátý člověk starší patnácti let a podobných případů přibývá. Nejedna nešťastná situace je zapříčiněná pouhou nepozorností.

Nebankovní společnosti jsou v četnosti klientů poslaných do exekuce až daleko za telefonními operátory a dopravními podniky, přesto se nedají opomíjet. Nejčastějším důvodem, proč se člověk čerpající nebankvoní půjčku do exekuce dostane, je totiž pouhá nepozornost a často i neznalost. 

půjčky online - základní pojmy

Víte, jak se liší úrok od RPSN. A co znamená p.a. nebo p.m.? Předtím, se vrhnete do podepisování smlouvy o nebankovní půjčce, měli byste podobné termíny velmi dobře znát. Jen tak se totiž nedostanete do prekérní situace a nebudete muset platit mnohem víc, než jste si původně mysleli. Právě slovníček těch nejdůležitějších termínů jsme pro vás do následujících odstavců sepsali.

Úrok p.a. - úrok per anual

Úrok p.a. je zkratkou latinského per anual, což můžeme do češtiny přeložit jako „ročně“. Tento termín tedy uvádí, kolik procent u našeho úvěru během jednoho roku zaplatíme na samotném úroku. Právě u tohoto údaje často dochází k omylu, kdy si jej lidé vyloží jako úrok za celou dobu čerpání úvěru.

Pokud u krátkodobé půjčky před výplatou, kterou chceme čerpat na dobu jednoho měsíce, nalezneme údaj o úroku p.a. 365 % není třeba se děsit, že tolik procent přeplatíme. Ve skutečnosti v případě včasného splacení na úroku zaplatíme 30,4 %. Avšak ani tento údaj není přesný pro určení toho, kolik si máme na splacení půjčky připravit peněz. To je až RPSN

RPSN - roční procentní sazba nákladů

RPSN je zkratkou pro roční procentní sazba nákladů. V tomto procentu, které mají všechny společnosti poskytující půjčky od roku 2002 povinnost uvádět, se skrývají všechny náklady, které za úvěr zaplatíte. To znamená, že jsou tu kromě úroku započítané také administrativní poplatky za zpracování smlouvy a správu úvěru, náklady za vedení případného účtu a převod financí, pojištění atd. RPSN tak uvádí přesné procento, které za rok za úvěr zaplatíte.

Většina krátkodobých půjček online má RPSN v řádu tisíců a občas dokonce milionů procent. Tento údaj pak na první pohled působí hrozivě, ale ve skutečnosti je procento tak vysoké, protože půjčku splatíte za pár dnů, a pokud by společnosti u mikropůjček nabízeli podobné RPSN jako u úvěru v řádu statisíců, velmi rychle by zkrachovaly.

Dalším důvodem pro vyšší RPSN u nebankovních půjček je fakt, že je z velké části čerpají rizikoví klienti a společnosti se tak pojišťují, že budou nadále vydělávat i při vyšším procentu neplatících klientů.

Banky si své klienty ověřují mnohem zevrubněji a půjčí jen lidem, u nichž se splácením nepředpokládají žádné problémy, což je jeden z důvodů, proč si mohou dovolit nabízet výrazně nižší RPSN.

Bonita- schopnosti zákazníka dostát půjčku

Bonita – zjednodušeně se jedná o termín označující možnosti a ochotu případného dlužníka svůj úvěr splácet. Obvykle se posuzuje na základě příjmů a výdajů žadatele, ale také se přihlíží k existujícím záznamům v bankovních i nebankovních registrech. Společnosti při posuzování bonity také berou v potaz pohlaví a věk žadatele, rodinný stavu nebo povolání a vzdělání.

Bonita je zkrátka souhrn a vyhodnocení všech aspektů, které ovlivňují naše celkové příjmy a výdaje, stabilitu, ale také zodpovědnost (například čím vyšší máme vzdělání, tím je nejen pravděpodobnější, že v případě ztráty zaměstnání najdeme rychle nové, ale také to poukazuje na naši větší schopnost dosahovat vytyčených cílů).

APNÚ - Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů

APNÚ je Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů, která si klade za cíl ochranu spotřebitelů před společnostmi bez transparentních podmínek a s neférovým jednáním vůči klientům. Nejedná se o jistou záruku nízkého RPSN a bankovního jednání, ale členové této asociace se zavazují k půjčování pouze takovým klientům, kteří mohou splácet, a k tomu, že v případě problému vyjdou klientovi vstříc a umožní mu například odklad splátek místo toho, aby jeho pohledávku rovnou předávali inkasní agentuře.

Licence ČNB

Licence od ČNB je od minulého roku pro poskytovatele nebankovních úvěrů nezbytným předpokladem pro provoz činnosti. Je zárukou toho, že poskytovatel dodržuje zákony ČR a s klienty jedná na rovinu. Tuto licenci zatím nestihli získat všechny společnosti poskytující nebankovní půjčky, pokud však na webových stránkách nenajdete údaj o tom, že si o licenci alespoň požádali, je vhodné půjčku u takové firmy znovu promyslet.

Půjčujte si bezpečně

Předtím, než si požádáte o nebankovní půjčku, si pořádně prohlédněte její stránky a nabídku a položte si následující otázky:

 • Máte dostatečné prostředky na splácení?
 • Nehrozí vám výpadek příjmu?
 • Je pro vás půjčka opravdu nezbytně nutná?
 • Má společnost transparentní webovou prezentaci?
 • Je vám název společnosti známý?
 • Ukazuje kalkulátor půjčky RPSN a celkovou částku, kterou splatíte?
 • Našli jste na internetu na tuto společnost nějaké recenze a názory?
 • Kolik celkem za půjčku zaplatíte?
 • Je její RPSN přiměřené délce splácení?
 • Má společnost na svých stránkách PŘEHLEDNĚ sepsané smluvní podmínky?
 • Jaké jsou sankce za opožděnou platbu, nebo za posunutí data splatnosti?

Pokud u některého z nich zaváháte, stojí za to podívat se po jiné společnosti, nebo si půjčku rozmyslet úplně. Pokud potřebujete půjčit například na doplacení jiného úvěru, zkuste svůj problém nejprve řešit s původním věřitelem. Pokud se mu včas ozvete, určitě vám vyjde vstříc a umožní vám termín splátky posunou, nebo celkový dluh rozložit a vy se tak zbytečně nedostanete do nekonečné spirály zadlužování, která nikdy nekončí dobře.

Přečtěte si smlouvu o půjčce!

Tu naprosto nejdůležitější radu si necháváme na konec. Ano, moc dobře víme, jak nudné a otravné může čtení smlouvy být, ale pokud tento krok vynecháte, můžete se setkat s opravdu nepříjemným překvapením.

Věřit obchodním zástupcům, kteří vám naslibují krásné úroky a výhodné podmínky, je lákavé a jednoduché, ale jejich slova vždy musí být podložena také ve smlouvě. Už jsme se setkali s nespočtem příběhů nešťastných dlužníků, kteří si smlouvu přečetli až při prvním problému a pak se divili obrovským úrokům z prodlení, nebo dokonce tomu, že je ve smlouvě uvedeno něco úplně jiného, než si telefonicky domluvili.

Přečtěte si smlouvu. Pokud už jste si půjčku vzali a tento krok jste vynechali, máte ještě čtrnáct dní na její zrušení bez sankcí i udání důvodu. Přečtěte si ji, a pokud se vám něco nezdá, v žádném případě ji nepodepisujte a raději si zvolte jinou společnost.

Půjčky zdarma
Ferratum
9000 kč / 28 dní
Zaplo
8000 kč / 30 dní
CreditAir
10000 kč / 60 dní
CreditOn
8000 kč / 20 dní
Provident Start
12000 kč / 90 dní
Amigoz.cz
8000 kč / 30 dní
Půjčka7
15000 kč / 28 dní
Via SMS
8000 kč / 30 dní
RychláPůjčka24
8000 kč / 20 dní
Kamali
10000 kč / 14 dní
Nuko
8000 kč / 30 dní

Akce

Jarní úrokové prázdniny u TommyStachi

Dlouhodobá tradice a spolehlivost. TommyStachi na českém...

Chcete na finále MS v hokeji? RazDva půjčka vás tam dostane

Chcete zažít atmosféru finále MS v hokeji na vlastní...

SOS Credit slaví MDŽ 20% slevou na poplatek i soutěží o poukaz na kosmetiku!

Slavit se má každý měsíc. Alespoň jednou. V březnu...

Získejte 500 korun s půjčkou Cofidis!

Cofidis je mezinárodní nebankovní společnost, která...

Půjčka zdarma a valentýnská soutěž o wellness pobyt s rychlou Půjčkou7!

U společnosti Půjčka 7 si můžete vzít rychlou půjčku...

Přidat komentář

##   ## ######## ########  ###   ####### 
##   ## ##    ##     ## ##  ##   ## 
##   ## ##    ##    ##  ## ##   ## 
##   ## ######  ######  ##   ## ##   ## 
 ##  ## ##    ##    ######### ## ## ## 
 ## ##  ##    ##    ##   ## ##  ## 
  ###  ######## ##    ##   ## ##### ## 

Přihlásit se aby skrýt toto pole

Komentáře

Slav 2018-07-31 14:42:17 #15
Vzal jsem si pujcku od Ferratum a taky jsem nemel zadny problemy, jen je dulezite pozorne precist smlouvu
Gustav 2018-07-20 16:07:32 #13
Kterou pujcku doporucujete Crediton neb Ferratum?
Jana 2018-07-24 18:44:25 #14
je mi sympatičtější crediton a mam pocit, že je i levnější.
Naděžda 2018-05-14 12:01:50 #9
Dřív jsem nevěděla co je RPSN. Na štěsti vzala jsem si půjčku zdarma u Crediton a žádné poplatky po mně nechtěli, půjčila jsem si v březnu 8000 Kč na pračku, zatím vše v pořádku.
Petr 2018-05-11 14:56:10 #7
Bohužel jsem nesplňoval podmínky kladené bankou pro získání úvěru, tak jsem se rozhodl pro půjčku přes internet. Mám jen dobré zkušenosti.
Ivana 2018-05-11 10:29:23 #1
Na internetu jsem narazila na nabídku nebankovní půjčky. Téměř obratem mi bylo odpovězeno, kolik mohu dostat, ale nebyla jsem si jistá zda všechno dopadne v pořádku. Tipy na co si dat pozor byly pro me užitečné, vzala jsem si mikropůjčku na 30 dnů a žádné úroky jsem nemusela platit.