Co je RPSN aneb půjčujte si bezpečně

V procentu, které uvádí RPSN najdete hromadnou částku všeho, co za vaši zvolenou půjčku zaplatíte. Je tak mnohem důležitější než samotný úrok. Ten vám toho o půjčce totiž moc neřekne. Společnosti vám nakrásně může slibovat, že za její půjčku zaplatíte na úroku pouze dvě procenta ročně. Přitom můžete za rok můžete na úvěru přeplatit klidně i sto procent, protože vedle úroku si může banka i nebankovní společnost říct mnohem více na všemožných administrativních poplatcích. V RPSN však podle zákona z roku 2002 musí být shrnuto vše, co za svůj úvěr zaplatíte.

Co je to RPSN aneb půjčujte si bezpečně

Co je RPSN?

Zkratka RPSN znamená roční procentní sazba nákladů a potenciálním dlužníkům ukazuje v procentech udává celkové náklady spojené s vedením jeho úvěru, které zaplatí v průběhu jednoho roku.

V RPSN jsou na rozdíl od samotné roční úrokové sazby (kterou u půjček většinou naleznete pod zkratkou úrok p.a.) uvedeny také ostatní poplatky, které bude muset zaplatit. Jedná se například o poplatek za zpracování žádosti nebo za uzavření smlouvy. U bankovních společností může jít také o poplatek za vedení účtu a podobně. V RPSN najdete zkrátka vše vyjma samotné jistiny (tzn. samotné půjčené částky). Význam RPSN tak spočívá v tom, že vám prozradí reálnou cenu celého vašeho úvěru.

Výpočet RPSN – jak na něj?

RPSN se počítá podle poměrně jednoduchého vzorce.

Vzorec na výpočet RPSN:

Přičemž 

 • X je konečné RPSN,
 • m je číslo posledního čerpání,
 • k je číslo čerpání, proto 1 ≤ k ≤ m,
 • Ck je částka čerpání k,
 • tk je interval vyjádřený v letech a zlomcích roku mezi datem prvního čerpání a datem každého následného čerpání, proto t1 = 0,
 • m’ je číslo poslední splátky nebo platby poplatků,
 • l je číslo splátky nebo platby poplatků,
 • Dl je výše splátky nebo platby poplatků,
 • sl je interval vyjádřený v letech a zlomcích roku mezi datem prvního čerpání a datem každé splátky nebo platby poplatků.

Jak na výpočet RPSN v Excelu či internetové kalkulačce

RPSN si můžete spočítat sami v Excelu nebo můžete použít jednoduchou RPSN kalkulačku na webu finančního arbitra.

V takovém případě do připravené kalkulačky RPSN stačí v prvním bodě zadat celkovou částku vašeho úvěru a kolik z toho je poplatek za jeho sjednání a kolik je úvěr přímo pro vaše potřeby. V dalším krku vyplníte jak často budete splátky posílat, kolikrát a v jakém finančním obnosu a nakonec jaká bude poslední splátka vašeho úvěru.

Dále budete muset vyplnit celkovou částku poplatku za uzavření smlouvy a další náklady, které vyplývají ze smlouvy o spotřebitelském úvěru. Nakonec ještě napíšete kdy jste smlouvu uzavřeli a kdy pošlete poslední splátku. Poté už dáte možnost vypočítat a zjistíte, jestli se vás společnost nesnaží s výší RPSN obalamutit.

RPSN a typ úvěru – liší se RPSN mikropůjčky a spotřebitelského úvěru?

Jednoduchá odpověď je ano. Pojďme se však podívat na rozdíly mezi jednotlivými půjčkami a průměrnou výší jejich RPSN.

 • Mikropůjčka: U mikropůjčky neboli krátkodobé půjčky před výplatou je RPSN zpravidla nejvyšší. Občas se může pohybovat v řádech statisíců nebo dokonce milionů procent. Půjčka s takovými podmínkami na první pohled na neznalého člověka může působit přímo děsivě. Přesto v konečném výsledku nemusíte přeplatit moc. Závratná čísla jsou daná samozřejmě faktem, že se u RPSN pokaždé jedná o roční sazbu nákladů a pokud by ji měl poskytovatel mikropůjček nastavenou např. na průměrných 20 %, moc by za dva dny, po které můžete půjčku mít, nevydělal. Samozřejmě právě u mikropůjček je velmi důležité spočítat, kolik reálně zaplatíte, ale většinou poznáte, že se jedná o poměrně férovou částku.

TIP: Věděli jste, že můžete dostat půjčku zdarma?

 • Spotřebitelský úvěr: klasický spotřebitelský úvěr má většinou průměrné RPSN, které se liší podle různorodých služeb a společností. Například Provident nabízí online půjčku na účet s RPSN kolem 60 % (samozřejmě však záleží na celkové částce a hlavně době splácení), kdežto půjčku v hotovosti až o 40 % dráž, což je dané například výdaji na plat a cestovní náhrady obchodních zástupců, kteří si pro splátku jezdí každý týden přímo ke klientovi domů.
 • Americké hypotéky: Americká hypotéka má zpravidla nejnižší RPSN, což je určené rovnou dvěma skutečnostmi. Za prvé tento druh úvěru většinou splácíte třeba i několik desítek let, čímž se vám i s menším RPSN zásadně prodraží, ale především za něj ručíte vlastní nemovitostí a společnost tak úvěrem pro vás riskuje pouze minimálně. Může si tak dovolit výhodnější podmínky.

Půjčka s nejnižším RPSN

RPSN je pohyblivý údaj. Společnosti mají povinnost jej na svém webu transparentně uvádět, ale zároveň ho mohou libovolně měnit. V tomto článku vám tak neprozradíme, kdo jestli má nejnižší RPSN Zonky nebo jaké je RPSN u Zaplo, protože takové údaje ztrácí velmi rychle na své aktuálnosti.

V našem vyhledávači si však můžete jednotlivé půjčky podle jejich typu porovnat sami. Jednoduše a rychle. 

 

Půjčky zdarma
Ferratum
9000 kč / 28 dní
Zaplo
8000 kč / 30 dní
CreditAir
10000 kč / 60 dní
CreditOn
8000 kč / 20 dní
Provident Start
12000 kč / 90 dní

Akce

Jarní úrokové prázdniny u TommyStachi

Dlouhodobá tradice a spolehlivost. TommyStachi na českém...

Chcete na finále MS v hokeji? RazDva půjčka vás tam dostane

Chcete zažít atmosféru finále MS v hokeji na vlastní...

SOS Credit slaví MDŽ 20% slevou na poplatek i soutěží o poukaz na kosmetiku!

Slavit se má každý měsíc. Alespoň jednou. V březnu...

Získejte 500 korun s půjčkou Cofidis!

Cofidis je mezinárodní nebankovní společnost, která...

Půjčka zdarma a valentýnská soutěž o wellness pobyt s rychlou Půjčkou7!

U společnosti Půjčka 7 si můžete vzít rychlou půjčku...

Přidat komentář

######## ##   ## ###### ######## ######## 
##   ## ##   ## ##  ## ##      ## 
##   ## ##   ## ##    ##      ##  
######## ##   ## ##    ######   ##  
##   ## ##   ## ##    ##     ##   
##   ## ##   ## ##  ## ##    ##   
########  #######  ###### ######## ######## 

Přihlásit se aby skrýt toto pole

Komentáře