Chcete ušetřit tisíce? Použijte srovnávač půjček

Přemýšlíte o úvěru? Investujte čas do důkladného srovnání jednotlivých nabídek. Průzkum organizace Člověk v tísni ukázal, že tak můžete ušetřit desítky tisíc. Jak velké mohou být rozdíly? A které nebankovní společnosti předběhly v žebříčku banky?

Chcete ušetřit tisíce? Použijte srovnávač půjček

Organizace Člověk v tísni se pustila do průzkumu půjček

Jak je důležité srovnávání nabídek jednotlivých úvěrových společností a důkladné čtení smluv, se doslechnete na každém rohu. I přes to se však najdou žadatelé o úvěr, kteří sáhnou po první nabídce, která na ně vyskočí v okně jejich internetového prohlížeče. O tom, jak moc velká chyba to je, svědčí průzkum organizace Člověk v tísni. Ta srovnala bankovní a nebankovní poskytovatele spotřebitelských úvěrů a amerických hypoték. Rozdíly jsou propastné.

Člověk v tísni je nevládní nezisková organizace, která staví na první příčky svého pomyslného žebříčku hodnot lidskou důstojnost a svobodu. V České Republice funguje už od roku 1992 a za tu dobu se stala jednou z největších neziskových organizací ve střední Evropě. Člověk v tísni se nezabývá jen humanitární pomocí a rozvojem lidských práv. Pracuje také na programech sociální integrace, vzdělávání a na osvětě.

Rozdíly jsou překvapivé

Dluhovou problematiku řeší Člověk v tísni dlouhodobě. Od roku 2009 se věnuje mapování trhu poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Chce tak přispět ke kultivaci celého finančního trhu.

Organizace upozorňuje hlavně na velké rozdíly v cenách úvěrů. Zatímco některé spotřebitelské úvěry můžete získat s úrokovou sazbou 10 % p.a., u jiné společnosti může být sazba podobného finančního produktu až 250 % p.a. Rozdíl je také ve webové prezentaci jednotlivých poskytovatelů úvěrů. Zatímco na některých stránkách si snadno uděláte přehled díky kalkulačce a srozumitelným úvěrovým podmínkám, jinde ještě stále musíte procházet kvanta nezáživného textu.

Je tedy zřejmé, že na výběru poskytovatele úvěru opravdu záleží. Jak vybrat toho pravého?

 1. Porovnejte si jednotlivé nabídky ve srovnávači půjček.
 2. Hledejte recenze.
 3. Vezměte v úvahu také přehlednost internetových stránek.
 4. Od nesrozumitelných smluv dejte ruce pryč.

Jaké parametry prozradí kvalitu půjčky?

Pokud zvažujete půjčku, v první řadě by vás měla určitě zajímat cena. Organizace Člověk v tísni si při svém průzkumu posvítila na to, jak by vypadal úvěr v hodnotě 50 000 Kč se splatností jeden rok. U společností s nejlepší nabídkou byste přeplatili úvěr asi o 2 000 Kč. Našla se ovšem také řada poskytovatelů, kteří si za stejný úvěr nechali zaplatit i 40 000 Kč, což je zhruba desetkrát více. Bohužel existují také výjimky, u kterých za spotřebitelský úvěr zaplatíte mnohem víc, než je výše samotné půjčky.

Další věcí, kterou se vyplatí pohlídat, jsou poplatky a sankce. I když jsou nyní regulovány zákonem o spotřebitelském úvěru, nikdy není na škodu vybrat společnost, která vás bude pokutovat spíše symbolicky, než tu, která se naopak bude snažit na sankcích a úrocích z prodlení vydělat. Mnoho poskytovatelů úvěrů už naštěstí pochopilo, že pokud se klient dostane do dluhové spirály, navyšování závazků a nepřiměřené tresty celou situaci ještě zhorší. Náklady, které vám společnosti mohou naúčtovat za upomínky, také nejsou malé. U Monety například za jednu zaplatíte až 600 Kč. Dobré je také vědět, zda si můžete případně odložit splátky.

Velký důraz klade Člověk v tísni také na způsob komunikace finančních společností a přehlednost jejich dokumentů. Pro správné rozhodnutí musíte mít vždy k dispozici dostatek informací. Ty vám však některé společnosti nenabídnou na zlatém podnose. Naopak. Budete po nich muset pátrat v zákoutích jejich nekonečných smluv. Zvyšuje se tak riziko, že se ztratíte ve finančních termínech a nevyberete si tu nejvýhodnější půjčku pro vaši současnou situaci.

Finanční společnost by ideálně měla mít na stránkách kalkulačku úvěrů, která vám pomůže zjistit, jak by mohla vaše půjčka přibližně vypadat. Dejte také pozor na kalkulačky, které nabízejí nepřesné informace. Některé vám ukáží výslednou cenu úvěru pouze se zvýhodněnou sazbou, jiné zase nezohledňují poplatky za vyřízení úvěru nebo jiné administrativní platby.

Kámen úrazu je také v délce smluv. Přesto, že se některé společnosti vymlouvají, že smluvní dokumentaci není možné zkrátit, poskytovatelé nebankovních úvěrů Zonky a Cofidis ukazují, že smlouva může být stručná a přehledná.

Přední příčky obsadili Zonky, Cofidis a Home Credit

Ze všech nebankovních společností v celém testu vyšel nejlépe poskytovatel peer-to-peer úvěrů Zonky. Skončil na druhém místě. Předběhnout ho dokázala jen AirBank. Společnost Zonky spojuje lidi, kteří by si rádi půjčili, s těmi, kteří mají peníze nazbyt a rádi by je investovali. Nabízí tak zároveň levné půjčky i výhodné zhodnocení úspor.

Další místo v nejlepší trojici zaujala společnost Cofidis. Ta vznikla ve Francii už v roce 1982. Díky rozsáhlým zkušenostem společnost nabízí špičkový zákaznický servis a kvalitní služby. Poskytované úvěry jsou jednoduché a transparentní, což jenom dokazuje výborné umístění společnosti v testu. Cofidis vám mimo klasické varianty spotřebitelských úvěrů jako jeden z mála nabídne také novomanželskou půjčku.

Bramborovou medaili si vysloužila společnost Home Credit. Ta pomáhá lidem při nákupu na splátky, zajištění leasingu a nebo konsolidaci úvěrů. Patří k nejznámějším poskytovatelům půjček na našem trhu a vyniká hlavně individuálním přístupem k zákazníkovi.

Plánujete půjčku? Pomůžeme vám srovnat jednotlivé nabídky. Použijte náš srovnávač nebankovních půjček a nebo si prohlédněte aktuální žebříčky těch nejzajímavějších úvěrů pro tento měsíc.

Novinky

Twisto – trochu jiná mikropůjčka

Do výplaty zbývá pár dní, ale účet za telefon už nepočká?...

Nejlepší nebankovní půjčky před výplatou v roce 2019

Mikropůjčka je jeden z nejoblíbenějších finančních...

Apple Pay konečně v České republice

Platíte telefonem? Majitelé zařízení s operačním systémem...

Půjčka Kamali: (po)vánoční finanční injekce s výhodnými podmínkami

Potřebujete finanční injekci v tomto hektickém vánočním...

Velká vánoční soutěž u Provident!

Chcete vyhrát poukaz na vánoční nákup, peníze z vaší...

Srovnání Mikropůjček - květen 2019

Přidat komentář

##   ## #### ##  ## ##  ## ###### 
 ##  ##  ## ##  ##  ## ## ##  ## 
 ## ##  ## ## ##   ####  ##    
  ###   ## #####    ##   ###### 
 ## ##  ## ## ##   ##     ## 
 ##  ##  ## ##  ##   ##  ##  ## 
##   ## #### ##  ##  ##   ###### 

Přihlásit se aby skrýt toto pole

Komentáře