Vězení a dluhy - do vězení kvůli dluhům se můžete dostat snadno a rychle

Dostat se do vězení za nesplácení půjček či pokut není běžnou záležitostí. Častěji se dlužníci setkají s exekutorem než bachařem. Přesto to není úplně netradiční situace. Může k ní dojít v případě předlužení nebo pokud uvedete věřitelům nepravdivé informace. V tu chvíli už se totiž jedná o trestný čin úvěrového podvodu.

Do vězení kvůli dluhům se můžete dostat snadno a rychle

Úvěrovým podvodníkem se můžete stát velmi snadno

Myslíte si, že žijete poctivě a úvěrového podvodu byste se určitě nedopustili, protože je to záležitostí opravdových zločinců? V tom jste trochu na omylu. Zločincem se můžete ve věci úvěrového podvodu stát velmi snadno. Úplně stačí v žádosti o půjčku uvést jednu malinkou nepravdivou informaci, která ovlivní pohled na vaši bonitu. Stačí si například trochu přibarvit nejvyšší dosažené vzdělání. Změnit něco v poměru vašich příjmů a výdajů nebo dokonce zfalšovat potvrzení o příjmu. Chcete čerpat účelovou půjčku a finance použít na něco jiného, než jste do žádosti uvedli? Ano, i v tomto případě jde o úvěrový podvod.

Za úvěrový podvod se podle paragrafu 211 trestního zákoníku považuje jakákoliv lež při žádosti o půjčku, a to i v případě čerpání mikropůjček v řádech stovek až tisíců korun. A pozor, úvěrového podvodu se v případě uvedení nepravdivých údajů dopustíte i v případě, že nedojde ke schválení žádosti a tím ani k uzavření smlouvy. Trestného činu se dopouštíte totiž i v případě, že se na čin úvěrového podvodu pouze připravujete.

Jaké jsou tresty za úvěrové podvody?

Stejně jako každý jiný podvod i ten úvěrový je trestán velmi přísně. Konkrétní délka odnětí svobody za úvěrový podvod záleží na tom, čeho konkrétně jste se dopustili a jakou jste při tom spáchali škodu.

 • Trest 3 měsíce až 6 let odnětí svobody může dostat ten, kdo v žádosti uvedl nepravdivé informace, zvlášť pokud už byl za podobný čin potrestán.
 • Trest 1 rok až 5 let ve vězení může dostat ten, kdo způsobil úvěrovým podvodem věřiteli větší škodu.
 • Spácháním značné škody (více než půl milionu korun) věřiteli či spácháním úvěrového podvodu v rámci organizované skupiny můžete jít do vězení až na osm let.
 • Trestu odnětí svobody až na deset let se můžete dočkat v případě spáchání škody velkého rozsahu (nad pět milionů korun) nebo v případě plánů použít takto získané peníze na spáchání dalšího zločinu.

I předlužení je trestným činem

V souvislosti s dluhy a nebankovními půjčkami se do vězení nemusíte dostat pouze pokusem o úvěrový podvod. Trestné je i předlužení a čerpání půjček, pokud víte, že na jejich splácení nebudete mít finanční prostředky. Trestný čin předlužení řeší paragraf 256c trestního zákoníku, ve kterém se uvádí, že se tohoto nezákonného jednání dopouští každý, kdo si, byť z nedbalosti, vezme půjčku, přestože ví, že nemůže splácet ani své stávající závazky. Tento trestný čin je tak často důsledkem propadu do dluhové pasti.

Definice předlužení
Předluženou se stane osoba v okamžiku, kdy má více věřitelů a hodnota dluhů přesahuje hodnotu majetku této osoby

Trestného činu předlužení se totiž můžete dopustit, pokud máte zvyk brát si novou půjčku na splácení té staré, místo abyste své finanční problémy řešili například domluvou, konsolidací či osobním bankrotem. Za předlužení se můžete dostat do vězení až na dobu pěti let.

Nejen dlužník se může předlužit

Vězení za předlužení nehrozí pouze chronickým dlužníkům a neplatičům. Do podobné situace se mohou dostat podle zmíněného paragrafu 256c všichni, kdo „činí vydání hrubě nepřiměřená svým majetkovým poměrům“, nebo užívá úvěr na jinou věc, než na kterou jej získal. Vězení hrozí i věřitelům, kteří lidem půjčují více peněz, než si mohou sami dovolit.

Vězení jako přímá cesta do dluhové pasti

Ať už se do vězení dostanete za dluhy nebo jiný trestný čin, musíte počítat s tím, že právě tato situace je jedna z nejrychlejších cest do dluhové pasti a exekucí. Ve vězení většinou totiž nemůžete splácet žádné ze svých pohledávek a k tomu se vám načítají další dluhy na vašich běžných měsíčních výdajích. Poté, co se z vězení konečně dostanete, vás tak může čekat spoustu nepříjemných překvapení. O tom, jak se co nejlépe těmto situacím a exekucím vzniklým ve vězení vyhnout, vám poradíme v článku Vězení a dluhy – co dělat, pokud mě čeká odnětí svobody?

Poradna

Mohu získat půjčku před výplatou bez převodu koruny na účet?

Půjčka před výplatou je velmi oblíbená. Nejenže můžete...

Pomoc při zadlužení - zdědění dluhu

Obálka od notáře ohledně pozůstalosti většinou znamená...

Twisto – trochu jiná mikropůjčka

Do výplaty zbývá pár dní, ale účet za telefon už nepočká?...

Půjčky ihned - jak rychlé jsou ve skutečnosti rychlé půjčky?

Dostali jste se do finanční tísně a potřebujete peníze...

Daňové přiznání 2019: Mohu si půjčit na zaplacení daní?

Straší vás daňové přiznání už i ve snech? Nejen, že...

Auto na leasing nebo podnikatelská půjčka na auto?

V dnešní době se podnikání bez firemního vozu těžko...

Přidat komentář

 ####### ##   ## ##  ## ####### ##   ## 
##   ## ##   ## ###  ## ##   ## ###  ### 
##   ## ##   ## #### ## ##   ## #### #### 
##   ## ##   ## ## ## ## ##   ## ## ### ## 
## ## ## ##   ## ## #### ##   ## ##   ## 
##  ## ##   ## ##  ### ##   ## ##   ## 
 ##### ## ####### ##  ## ####### ##   ## 

Přihlásit se aby skrýt toto pole