Jak se vyznat ve smlouvě o půjčce?

Vybrat tu pravou půjčku není jen tak. Nejen, že musíte zvážit, kolik vás bude v konečném výsledku stát. Musíte také probádat všechna tajná zákoutí smluvní dokumentace, abyste se ujistili, že nepodepíšete úvěr, který pro vás nakonec vůbec nebude tak výhodný, jak jste si představovali. Zorientujte se ve smlouvách o půjčce a vyhněte se kličkám v dokumentaci velkým obloukem.

Jak se vyznat ve smlouvě o půjčce?

Věnujte smlouvám o půjčce pozornost

Při výběru ideální půjčky je určitě důležitým faktorem její cena. Proto se mnoho žadatelů o úvěr zajímá při srovnávání nabídek hlavně o úrokovou míru a RPSN. Neméně důležitá je však i smlouva o půjčce a dostupnost, srozumitelnost a jasnost informací, které vám společnost poskytne. Díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru ze smluv sice vymizely nesmyslně vysoké poplatky a různé kličky, i tak však mohou být v pokutách a sankcích u jednotlivých společností až tisícové rozdíly. Důležité je také vědět, zda můžete úvěr případně refinancovat a nebo předčasně splatit. Pokud smlouvu nepročtete a nebo jí pořádně nerozumíte, může se stát, že se do vyřizování úvěru zamotáte a nakonec odsouhlasíte něco, co pro vás vůbec nebude výhodné.

Základní finanční pojmy

Nejdříve si ujasněte základní pojmy. Pokud netušíte, jaký je rozdíl mezi půjčkou a úvěrem, težko se v hromadě papírů plných termínů ze světa financí zorientujete. Prohlédněte si webové stránky jednotlivých společností. Mnoho z nich pro klienty připravilo sekci, kde základní pojmy, které ve smlouvách a dokumentaci používají, přehledně vysvětlují. Dobře zpracovaný slovníček najdete třeba na stránkách společnosti Home Credit.

Prostudujte obchodní podmínky a smlouvu o půjčce

Když máte jasno ve finančních pojmech, můžete se pustit do pročtení obchodních podmínek a vzoru smlouvy. Obchodní podmínky byste měli bez problémů najít na webu. Se vzory smluvní dokumentace už je trochu těžší pořízení. Na svých stránkách je má podle výzkumu organizace Člověk v tísni zveřejněno jen 60 % společností. U dalších se ke smlouvám dostanete až potom, co je kontaktujete. To však ve fázi, kdy hypoteční a spotřebitelské úvěry zatím jen srovnáváte a nemáte vybraný žádný konkrétní, může být zdlouhavé a zbytečně komplikované.

Dalším problémem může být také rozsah smluvní komunikace. Tušili jste, že například Komerční banka vás může zahltit více než padesáti listy papíru? Prokousat se takovým množstvím informací trvá dlouhou dobu a nejde o nic příjemného. Čím delší smlouva je, tím vyšší je riziko, že něco přehlédnete nebo špatně pochopíte.

Srozumitelná smlouva od Provident

Krátkou a přehlednou smlouvu najdete například u firmy Provident. Cílem této nebankovní společnosti je být k zákazníkům upřímný a vstřícný. Sází na transparentní a korektní přístup a to se očividně vyplácí. Finanční produkty firmy totiž využilo již více než milion zákazníků.

Zákaznický servis společnosti Provident se opírá o Etický kodex, který odráží hodnoty firmy, jako například zodpovědnost, respekt a srozumitelnost. Pro zákazníka to znamená, že dostane vždy přesné informace, aby mohl produktu do detailu porozumět, a díky tomu pak učinit informované rozhodnutí. Samozřejmostí je také profesionální servis a možnost kdykoliv se obrátit na pracovníka Providentu s dotazy.

Přehledná dokumentace Express Cash

Na přehlednosti a transparentnosti smluvní dokumentace si zakládá také společnost Express Cash. Stejně jako u Providentu, můžete na stránkách této rychlé půjčky narazit na Etický kodex, který vám objasní hlavní hodnoty firmy. Základem je férové jednání s klientem a snaha do detailu popsat podmínky půjčky, celkové náklady i výši případných pokut a sankcí. Tyto zásady se samozřejmě odráží také v provedení smlouvy. Stačí vám přelouskat lehce přes deset stránek a hned víte, co podepisujete.

Co nesmí chybět ve smlouvě o půjčce?

Základem každé smlouvy jsou identifikační a komunikační údaje. Bez těch nesmí být uzavřena. Chybět by neměla:

 • adresa sídla firmy,
 • trvalé bydliště,
 • IČO,
 • DIČ,
 • telefonní číslo,
 • e-mailová adresa,
 • popřípadě kontaktní adresa, kam vám bude chodit pošta.

Dále musí být stanoveno, kolik peněz si půjčujete a jak budete úvěr splácet. Neměl by chybět ani počet splátek a jejich výše. Přehledně by mělo být vyznačeno RPSN a úroková sazba. U úrokové sazby musíte vědět, zda je fixní nebo pohyblivá, popřípadě zjistit délku fixace. V roční procentní sazbě nákladů pak mají být zahrnuty všechny výdaje dohromady. Ne vždy tomu tak je. Proto by mělo být přesně popsáno, co všechno do RPSN spadá a jaké výdaje jsou z něj vyjmuty.

Určitě by vás mělo také zajímat, co se bude dít v případě, že nebudete schopni splácet. Můžete si splátky odložit? Čekají vás pokuty nebo penále? Jak společnost takovéto situace řeší? Odpovědi na tyto otázky by měly být ve smlouvě nastíněny.

Nesmí také chybět informace, zda je úvěr účelový a nebo ho můžete použít na cokoliv.

Chcete si výběr půjčky a následné studování smluv ještě více usnadnit? Prohlédněte si naše žebříčky těch nejlepších půjček pro tento měsíc. Hodnotíme nejen výši úrokové sazby a RPSN. V úvahu bereme také důvěryhodnost společností a jejich přístup k zákazníkům. Vyberte si půjčku v našem srovnávači a užijte si peníze bez hodin strávených nad horou papírů.

Půjčky zdarma
Ferratum
9000 kč / 28 dní
Zaplo
8000 kč / 30 dní
CreditAir
10000 kč / 60 dní
CreditOn
8000 kč / 20 dní
Provident Start
12000 kč / 90 dní
Amigoz.cz
8000 kč / 30 dní
Půjčka7
15000 kč / 28 dní
Via SMS
8000 kč / 30 dní

Přidat komentář

######## #### ######## ######## ##   ## 
##   ## ##    ## ##    ###  ### 
##   ## ##   ##  ##    #### #### 
########  ##   ##  ######  ## ### ## 
##     ##  ##   ##    ##   ## 
##     ##  ##   ##    ##   ## 
##    #### ######## ######## ##   ## 

Přihlásit se aby skrýt toto pole

Komentáře