Peer-to-peer půjčka: Na co si dát pozor při jejím výběru

Platformy, které poskytují peer-to-peer půjčky, slibují nízkou úrokovou sazbu a individuální přístup. Pokud právě sháníte finance na nové auto či na vybavení dětského pokojíčku, může pro vás být tato možnost ideálním řešením. Pod jedinou podmínkou. Musíte si správně vybrat. Jak se neztratit v džungli stále ještě málo známých peer-to-peer půjček?

Peer-to-peer půjčka: Na co si dát pozor při jejím výběru

Zonky recenze Zonky recenze Vyplnit žádost

Přídej k porovnání

6 tipů, na co si dát pozor při výběru P2P půjčky

Před tím, než se pustíte do vyplňování žádosti o peer-to-peer půjčku, pečlivě si prostudujte internetové stránky jednotlivých platforem. Přinášíme 6 tipů, na co si dát pozor a na co se zaměřit při výběru.

1.  Úroková sazba

Přesná výše úrokové sazby vám ve většině případů bude sdělena až po vyplnění poptávky. Odvíjí se totiž od vaší bonity či ratingu. Měli byste však být schopni zjistit alespoň rozmezí, v jakém se úroková sazba může pohybovat. Některé platformy nabízejí možnost nastavit maximální výši úroku, za který jste ochotni nabídku přijmout.

Jakmile je vám vypočítána výše úrokové sazby, rozhodujete se, zda je pro vás přijatelná. Pokud se vám zdá příliš vysoká, zkuste si nabídku srovnat s klasickými spotřebitelskými úvěry. Uvidíte, zda je úrok výhodný či ne.

2.  Zajištění úvěru

Na některých platformách mohou investoři požadovat zajištění úvěru. Může jít například o zástavu nemovitosti nebo ručení třetí osoby. Je-li po vás vyžadováno zajištění úvěru nemovitostí, můžete si zkusit srovnat podmínky peer-to-peer úvěru s americkou hypotékou. Sami uvidíte, co ve vašem případě vyjde výhodněji.

3.  Cena půjčky

Zjistěte, kolik vás doopravdy bude půjčka stát. Mimo úrokové sazby se zajímejte i o RPSN, které vám napoví jestli je půjčka výhodná či ne. Zahrnuje totiž nejen úrok, ale všechny ostatní poplatky spojené s půjčkou. Chce po vás P2P platforma doložení výpisů z registrů dlužníků? Pak do celkové ceny půjčky započítejte i náklady na tyto výpisy.

4.  Sankce

Co se stane, když se zpozdíte se splácením? Zřejmě budete muset zaplatit úroky z prodlení nebo smluvní pokuty. P2P platformy vám také mohou naúčtovat náklady na zaslané upomínky. Informace o sankcích jsou uvedeny ve smlouvě. Měly by být popsány jednoduše a srozumitelně. Seriózní společnost poznáte podle toho, že smlouva je jasná. Zároveň by neměla obsahovat nepřehledné pasáže s malým písmem. Když vyberete dobrou peer-to-peer platformu, nebudou mít problém vám cokoliv na požádání vysvětlit.

5.  Recenze klientů

Skvělým vodítkem k té nejlepší peer-to-peer půjčce mohou být recenze klientů společností. Zajímat se můžete o recenze na srovnávačích půjček a o hodnocení půjček. Důležitým ukazatelem ale mohou být i facebookové stránky. Na společnost, která by měla jen pozitivní hodnocení asi nenarazíte. Zaměřte se však na to, jak se platforma staví k negativním komentářům. Pokud na ně odpovídá a snaží se problémy svých klientů řešit, určitě byste ji měli zařadit do vašeho užšího výběru.

6.  Zesplatnění půjčky

Dejte si pozor také na zesplatnění úvěru. Pokud budete některou ze splátek dlužit delší dobu, P2P platforma může přistoupit k zesplatnění půjčky. To znamená, že budete muset vrátit celou dosud nesplacenou jistinu včetně dlužného úroku a případných jiných plateb, které od vás společnost neobdržela. Zajímejte se tedy o to, jak platforma řeší situace, kdy nemůžete splácet. Existuje možnost splátku odložit? Dá se se společností domluvit na řešení?

Vstřícný krok pro vás udělá například peer-to-peer platforma Zonky. Pokud se společností komunikujete a ke zpoždění došlo z objektivních doložitelných důvodů, mohou vám sakce odpustit.

Chcete rizika peer-to-peer půjčky snížit na úplné minimum? Je to možné. Stačí si jen pořádně přečíst smlouvy, půjčky pečlivě srovnávat a připravit si plán splácení. Pravidla jsou podobné jako u klasických nebankovních půjček. Čtěte náš článek Nebankovní půjčky online – základní termíny a na co si dát pozor a půjčte si bezpečně.

Srovnání Spotřebitelských úvěrů - květen 2019
Půjčky zdarma
Ferratum
9000 kč / 28 dní
Zaplo
8000 kč / 30 dní
CreditAir
10000 kč / 60 dní
CreditOn
8000 kč / 20 dní
Provident Start
12000 kč / 90 dní
Amigoz.cz
8000 kč / 30 dní

Přidat komentář

######## ##  ## ##   ## ######## ##  ## 
##   ## ## ## ## ## ## ##    ###  ## 
##   ##  ####  ## ## ## ##    #### ## 
########   ##  ## ## ## ######  ## ## ## 
##   ##  ##  ## ## ## ##    ## #### 
##   ##  ##  ## ## ## ##    ##  ### 
########   ##   ### ### ######## ##  ## 

Přihlásit se aby skrýt toto pole

Komentáře