Peer-to-peer půjčka: co je třeba udělat, abyste ji získali?
Online půjčky od lidí lidem jsou v poslední době čím dál více oblíbené. Ať už chcete refinancovat nevýhodný úvěr a nebo vybavit domácnost, peer-to-peer boduje zajímavým úrokem, nízkými poplatky a osobním přístupem. Co musíte udělat pro to, aby vám peníze přistály na účtu?
Peer-to-peer: proč je půjčka od lidí lidem tak oblíbená?
Půjčování financí probíhá bez účasti bank, pouze přes internetový portál takzvaného zprostředkovatele. Máte tak možnost dosáhnout na lepší úrokovou sazbu než v bance. Jednou z nejznámějších platforem u nás je Zonky, která v roce 2015 odstartovala boom v P2P půjčování. Co vlastně tajemné P2P znamená a jak přesně funguje jsme pro vás popsali v článku pro koho je určena peer-to-peer půjčka.
Proč vsadit na peer-to-peer půjčku?
- Můžete si půjčit na cokoliv.
- Vše vyřídíte online.
- Můžete získat lepší úrokovou sazbu než v bance.
- Investoři přihlížejí k vašemu životnímu příběhu.
- Nabízí možnost výhodně refinancovat jiné půjčky.
- Možnost půjčit si mají i lidé se staršími záznamy v registru.
Pokud už vám je 18 let a máte trvalé bydliště v České republice, můžete se směle pustit do vyplňování žádosti. Některé platformy mohou využít i cizinci, pokud jsou občané EU a mají v ČR trvalý pobyt.
6 kroků k získání půjčky
1. Registrace - Prvním krokem je registrace na zprostředkovatelské platformě. Vyplňovat budete nejen jméno, příjmení a e-mailovou adresu. V žádosti je většinou potřeba uvést i rodinný stav a informace o zaměstnání. Důležitou informací je také výše vašich aktuálních úvěrů, které splácíte.
2. Doložení dokumentů - V druhém kroku je potřeba doložit dokumenty prokazující vaši totožnost a výši příjmů. Občanský průkaz se dokládá skoro ve všech případech, jako druhý doklad si můžete vybrat pas, řidičský průkaz nebo třeba kartičku pojištěnce. Své příjmy většinou dokazujete výpisem z bankovního účtu. Pak už záleží na konkrétní společnosti a konkrétním případu. Je možné, že budete potřebovat i potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, daňové přiznání, důchodový výměr nebo jiné dokumenty. To většinou zjistíte po vyplnění základní žádosti. Pokud v ní bude společnost některé informace postrádat, kontaktuje vás a vyžádá si doplnění příslušných dokumentů. Některé platformy mohou vyžadovat také výpisy z registrů dlužníků. Pokud si výpis nevyžádá sama společnost, může se stát, že ho po vás bude chtít později investor.
3. Rozhodnutí o schválení půjčky a výši úroku - Když o vás platforma získá všechny potřebné informace, přichází na řadu rozhodování o schválení půjčky a výši úroku. Na to má vliv buď přímo investor, a nebo samotná platforma. Například na Zonky vám výši úroku určí přímo tým platformy. Poměrně složitým výpočtem odhadne, jak moc vám úvěr zasáhne do života a jak velké je riziko pro investory, že peníze nevrátíte.
Mimo úroků počítejte i s dalšími náklady. Mohou to být:
- poplatky za zprostředkování,
- platba za výpisy z bankovních a nebankovních registrů,
- platba za výpis z registru dlužníků SOLUS,
- na některých platformách mohou požadovat investoři také záruku, třeba zástavu nemovitosti.
4. Podpis smlouvy - V případě, že je vaše půjčka schválena a souhlasíte s nabídnutými úroky, je třeba podepsat smlouvu. To většina společností řeší prostřednictvím unikátního SMS kódu, který vám pošlou na mobilní telefon. Ten jen přepíšete do poptávky a smlouva je podepsaná.
5. Zaslání půjčky na účet - Za jak dlouhou dobu se z peněz budete moci radovat, závisí na konkrétní platformě. V některých případech může jít o pár minut. Běžně se však investoři na půjčku skládají jeden až tři dny.
6. Splácení - Zájemci o peer-to-peer půjčku často řeší otázku, jakým způsobem se vlastně peníze splácí v případě, že se na pokrytí jejich poptávky složilo více investorů. Nebojte se. Nemusíte posílat splátky každému zvlášť. Splátku v celé výši zašlete zprostředkovatelské společnosti a ta už se o přerozdělení financí investorům postará.
Co je dobré vědět, než se pustíte do vyplňování žádosti o P2P půjčku
- Mohu půjčku splatit předčasně?
- Kolik mne to bude stát? Jaké poplatky musím zaplatit?
- Co když nepošlu splátku včas?
- A co se stane, když nebudu moci splácet vůbec?
- Mohu splátku odložit?
- Musím něčím ručit?
Zaujala vás půjčka peer-to-peer? Potřebujete koupit auto, ale našetřit na něj by vám trvalo roky? Řešení problému máte na dosah. Pusťte se do vyplnění poptávky a popište svůj příběh investorům. Mnozí z nich určitě podobnou situaci v minulosti řešili a rádi vám pomohou. Do pár dnů tak můžete brázdit silnice ze vašem zbrusu novém voze.
Dlouhodobá tradice a spolehlivost. TommyStachi na českém...
Chcete zažít atmosféru finále MS v hokeji na vlastní...
Slavit se má každý měsíc. Alespoň jednou. V březnu...
Přidat komentář
Komentáře