Peer-to-peer půjčka: co je třeba udělat, abyste ji získali?

Online půjčky od lidí lidem jsou v poslední době čím dál více oblíbené. Ať už chcete refinancovat nevýhodný úvěr a nebo vybavit domácnost, peer-to-peer boduje zajímavým úrokem, nízkými poplatky a osobním přístupem. Co musíte udělat pro to, aby vám peníze přistály na účtu?

Peer-to-peer půjčka: co je třeba udělat, abyste ji získali?

Peer-to-peer: proč je půjčka od lidí lidem tak oblíbená?

Půjčování financí probíhá bez účasti bank, pouze přes internetový portál takzvaného zprostředkovatele. Máte tak možnost dosáhnout na lepší úrokovou sazbu než v bance. Jednou z nejznámějších platforem u nás je Zonky, která v roce 2015 odstartovala boom v P2P půjčování. Co vlastně tajemné P2P znamená a jak přesně funguje jsme pro vás popsali v článku pro koho je určena peer-to-peer půjčka.

Proč vsadit na peer-to-peer půjčku?

 • Můžete si půjčit na cokoliv.
 • Vše vyřídíte online.
 • Můžete získat lepší úrokovou sazbu než v bance.
 • Investoři přihlížejí k vašemu životnímu příběhu.
 • Nabízí možnost výhodně refinancovat jiné půjčky.
 • Možnost půjčit si mají i lidé se staršími záznamy v registru.

Pokud už vám je 18 let a máte trvalé bydliště v České republice, můžete se směle pustit do vyplňování žádosti. Některé platformy mohou využít i cizinci, pokud jsou občané EU a mají v ČR trvalý pobyt.

Zonky recenze Zonky
Vyplnit žádost

6 kroků k získání půjčky

1. Registrace - Prvním krokem je registrace na zprostředkovatelské platformě. Vyplňovat budete nejen jméno, příjmení a e-mailovou adresu. V žádosti je většinou potřeba uvést i rodinný stav a informace o zaměstnání. Důležitou informací je také výše vašich aktuálních úvěrů, které splácíte.

2. Doložení dokumentů - V druhém kroku je potřeba doložit dokumenty prokazující vaši totožnost a výši příjmů. Občanský průkaz se dokládá skoro ve všech případech, jako druhý doklad si můžete vybrat pas, řidičský průkaz nebo třeba kartičku pojištěnce. Své příjmy většinou dokazujete výpisem z bankovního účtu. Pak už záleží na konkrétní společnosti a konkrétním případu. Je možné, že budete potřebovat i potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, daňové přiznání, důchodový výměr nebo jiné dokumenty. To většinou zjistíte po vyplnění základní žádosti. Pokud v ní bude společnost některé informace postrádat, kontaktuje vás a vyžádá si doplnění příslušných dokumentů. Některé platformy mohou vyžadovat také výpisy z registrů dlužníků. Pokud si výpis nevyžádá sama společnost, může se stát, že ho po vás bude chtít později investor.

3. Rozhodnutí o schválení půjčky a výši úroku - Když o vás platforma získá všechny potřebné informace, přichází na řadu rozhodování o schválení půjčky a výši úroku. Na to má vliv buď přímo investor, a nebo samotná platforma. Například na Zonky vám výši úroku určí přímo tým platformy. Poměrně složitým výpočtem odhadne, jak moc vám úvěr zasáhne do života a jak velké je riziko pro investory, že peníze nevrátíte.

Mimo úroků počítejte i s dalšími náklady. Mohou to být:

 • poplatky za zprostředkování,
 • platba za výpisy z bankovních a nebankovních registrů,
 • platba za výpis z registru dlužníků SOLUS,
 • na některých platformách mohou požadovat investoři také záruku, třeba zástavu nemovitosti.

4. Podpis smlouvy - V případě, že je vaše půjčka schválena a souhlasíte s nabídnutými úroky, je třeba podepsat smlouvu. To většina společností řeší prostřednictvím unikátního SMS kódu, který vám pošlou na mobilní telefon. Ten jen přepíšete do poptávky a smlouva je podepsaná.

5. Zaslání půjčky na účet - Za jak dlouhou dobu se z peněz budete moci radovat, závisí na konkrétní platformě. V některých případech může jít o pár minut. Běžně se však investoři na půjčku skládají jeden až tři dny.

6. Splácení - Zájemci o peer-to-peer půjčku často řeší otázku, jakým způsobem se vlastně peníze splácí v případě, že se na pokrytí jejich poptávky složilo více investorů. Nebojte se. Nemusíte posílat splátky každému zvlášť. Splátku v celé výši zašlete zprostředkovatelské společnosti a ta už se o přerozdělení financí investorům postará.

Co je dobré vědět, než se pustíte do vyplňování žádosti o P2P půjčku

 • Mohu půjčku splatit předčasně?
 • Kolik mne to bude stát? Jaké poplatky musím zaplatit?
 • Co když nepošlu splátku včas?
 • A co se stane, když nebudu moci splácet vůbec?
 • Mohu splátku odložit?
 • Musím něčím ručit?

Zaujala vás půjčka peer-to-peer? Potřebujete koupit auto, ale našetřit na něj by vám trvalo roky? Řešení problému máte na dosah. Pusťte se do vyplnění poptávky a popište svůj příběh investorům. Mnozí z nich určitě podobnou situaci v minulosti řešili a rádi vám pomohou. Do pár dnů tak můžete brázdit silnice ze vašem zbrusu novém voze.

Akce

Jarní úrokové prázdniny u TommyStachi

Dlouhodobá tradice a spolehlivost. TommyStachi na českém...

Chcete na finále MS v hokeji? RazDva půjčka vás tam dostane

Chcete zažít atmosféru finále MS v hokeji na vlastní...

SOS Credit slaví MDŽ 20% slevou na poplatek i soutěží o poukaz na kosmetiku!

Slavit se má každý měsíc. Alespoň jednou. V březnu...

Půjčky zdarma
Ferratum
9000 kč / 28 dní
Zaplo
8000 kč / 30 dní
CreditAir
10000 kč / 60 dní
CreditOn
8000 kč / 20 dní
Provident Start
12000 kč / 90 dní
Amigoz.cz
8000 kč / 30 dní
Půjčka7
15000 kč / 28 dní
Via SMS
8000 kč / 30 dní

Přidat komentář

##   ## ##  ## ####### ######## ##   ## 
###  ### ## ## ##   ## ##    ## ## ## 
#### ####  ####  ##   ## ##    ## ## ## 
## ### ##  ##  ##   ## ######  ## ## ## 
##   ##  ##  ## ## ## ##    ## ## ## 
##   ##  ##  ##  ## ##    ## ## ## 
##   ##  ##   ##### ## ######## ### ### 

Přihlásit se aby skrýt toto pole

Komentáře